new-31.gif (1168 bytes)

KONSPIRACYJNE WOJSKO POLSKIE

"WARSZYC"

Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego

new-6.gif (2640 bytes)

    

ZaproszenieUroczystości z okazji
63. rocznicy Mordu 12 Żołnierzy KWP
Bąkowa Góra - 9 maja 2009 roku

(zdjęcia udostępnił p. Robert Szala)

  

BĄKOWA GÓRA 09.V.2009r

To już 63-cia rocznica zamordowania przez Urząd Bezpieczeństwa 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, czas leci bardzo szybko, wykruszają się żołnierze KWP, coraz mniej ich na tej corocznej uroczystości.

9 maja 2009 roku była piękna słoneczna pogoda, wymarzona na takie uroczystości, przybyło bardzo wielu kombatantów z pocztami sztandarowymi ze wszystkich wojskowych ugrupowań konspiracyjnych, wiele sztandarów szkolnych, związkowych i innych, razem naliczyłem ich 27 – to dużo jak na taką ,,nie okrągłą” rocznicę. Przybyli na uroczystość przedstawiciele władz regionu, senator RP, były minister ds. kombatantów p.Zieliński, przedstawiciele zakładów przemysłowych, związków zawodowych, stowarzyszeń, harcerze i inni.

Mszę św. celebrował na cmentarzu i piękną homilię wygłosił ks. Roman Czermański z parafii w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie nastąpiło uroczyste złożenie wieńców i kwiatów na grobie pomordowanych żołnierzy KWP. Później uczestnicy przemieścili się z cmentarza do szkoły podstawowej im. Żołnierzy KWP gdzie uczniowie tej szkoły wystąpili z okolicznościową składanką wierszy i pieśni związanych z podziemiem niepodległościowym. Po tym odznaczono osoby zasłużone i za pomoc w organizacji tych uroczystości. Uroczystości zostały zakończone żołnierską grochówką z ,,wkładką” . Myślę, że ta piękna uroczystość zostanie zapamiętana, szczególnie przez młodzież, której w tym roku było naprawdę dużo – i o to właśnie chodzi, aby oni pamiętali.

Robert Szala – Piotrków Trybunalski